Aktualności

Podsumowanie kolędowania misyjnego

DSC 1147

W tym roku udział w kolędzie misyjnej wzięło udział 60 dzieci naszej parafii. Kolędnicy odwiedzili ponad 400 rodzin. Uroczyste rozesłanie kolędników misyj­nych odbyło się w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia. Przez kolejne dwa dni osiem grup z opiekunami i ze śpiewem „Ma toto ti amolenge” odwiedziło domy Tymowej. Parafialne podsumowanie kolędowania odbyło się 6 stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego na Mszy św. o godz. 9.00. Natomiast 10 stycznia w Dobrej odbył się XVII Diecezjalny Zjazd Kolędników Misyjnych.

Najpierw była się  Msza św. z udziałem ks. biskupa ordynariusza, później obejrzeliśmy film o dwóch projektach realizowanych przez kolędników w Afryce. Następnie rozstrzygnięto misyjne konkursy. Ważnym punktem programu było spotkanie z ks. Mateuszem Dziedzicem.

Ks. Bp Jeż podczas Mszy św. podziękował kolędnikom misyjnym, katechetom, opiekunom, księżom i siostrom zakonnym za zaangażowanie w dzieło Kolędników Misyjnych oraz wszystkim rodzinom i osobom, które przyjęły misyjne grupy kolędnicze.

Tego dnia odebraliśmy z rąk księdza biskupa ordynariusza specjalny dyplom oraz nagrodę rzeczową  za udział w konkursie na ułożenie tekstu i melodii hymnu kolędników misyjnych. Nasze koleżanki Natalia Karpiel, Patrycja Barwiołek i Karolina Bednarek biorące udział w Konkursie „WIARĘ W CHRYSTUSA PRZYPIECZĘTOWALI KRWIĄ” uzyskały kwalifikacje się do dalszego etapu. W nagrodę spędzą trzy dni ferii zimowych w domu rekolekcyjnym w Czchowie na Kozieńcu, gdzie odbędzie się dalsza część konkursu.

W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Mcdonalda na frykasy ufundowane przez księdza proboszcza.

Misjonarze w służbie pojednania i pokoju

Tegoroczny Dzień Pomocy Misjom – przypadający 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego – obchodzony będzie pod hasłem: „Misjonarze w służbie pojednania i pokoju”.

– Chcemy w ten sposób nawiązać do tematu roku duszpasterskiego, który akcentuje konieczność nawrócenia i pojednania z Bogiem i ludźmi. Misjonarze, posługujący w krajach Afryki, Azji, Oceanii i Ameryki Środkowej i Południowej, bardzo często stają wobec konfliktów lokalnych, które przeradzają się w rzezie i rozboje, a nawet otwartą wojnę. Udzielają schronienia i pomocy cierpiącym. Troszczą się o dzieci, ofiary wojen i nienawiści. Wszystkich wzywają do przebaczenia i pojednania. Nieraz ryzykują własnym życiem, by trwać w solidarności z prześladowanymi i bezbronnymi – podkreśla bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący  Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Zachęca, byśmy otoczyli misjonarzy modlitwą. „Wypraszajmy moc ich przepowiadaniu Chrystusa, by jak Gwiazda Betlejemska prowadzali do Niego tych, wśród których posługują” – zachęca bp Mazur.

Obecnie na misjach pracuje 2065 misjonarzy i misjonarek z Polski. Posługują oni w 97 krajach, od gorącej Afryki po zimną Alaskę, są obecni w Ameryce Południowej i Środkowej, Azji, a nawet Oceanii. W Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, które przygotowuje przyszłych misjonarzy do pracy na misjach, w tym roku do wyjazdu szykuje się 30 osób: 12 z nich to kapłani diecezjalni, 1 kapłan zakonny, 1 brat zakonny,  12 sióstr zakonnych i 4 osoby świeckie.

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji zwraca uwagę, że misjonarze nie tylko niosą Ewangelię, ale pełnią też posługę charytatywną, a „by mogli pomagać, potrzebują naszego wsparcia finansowego i materialnego”. Zgodnie z zaleceniem Konferencji Episkopatu Polski 6 stycznia we wszystkich parafiach zbierane są ofiary na Krajowy Fundusz Misyjny. To dzięki niemu utrzymywane jest m.in. Centrum Formacji Misyjnej.

„W imieniu wszystkich misjonarek i misjonarzy oraz tych, którzy wkrótce wyruszą na misyjne szlaki, składam serdeczne podziękowanie za Waszą modlitwę i ofiarność, za troskę o misje w świecie. Niech Chrystus, który objawił się narodom pogańskim, dzięki posłudze misyjnej Kościoła dotrze do serc i umysłów tych wszystkich, którzy Go jeszcze nie znają” – pisze w specjalnym komunikacie na Dzień Pomocy Misjom bp Jerzy Mazur.

Przewodniczący  Komisji Episkopatu Polski ds. Misji zachęca do zaangażowania na rzecz misji, np. dzieci poprzez działalność Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Zapowiada też IV Krajowy Kongres Misyjny, który odbędzie się w czerwcu tego roku. – Podczas Kongresu zastanowimy się nad tym, jak możemy ożywić zapał i gorliwość ewangelizacyjną w nas samych, naszych rodzinach, parafiach i wspólnotach, które tworzymy. Będziemy się modlić, by nasz Kościół dał światu 105 nowych misjonarzy, na pamiątkę 1050. rocznicy Chrztu Polski – podkreśla bp Mazur.

http://episkopat.pl/informacje_kep/6364.1,Misjonarze_w_sluzbie_pojednania_i_pokoju.html

 

 

 

Kolędnicy misyjni 2014r.

DSC 0829

Tradycją już się stało, że w święto św. Szczepana odbywa się rozesłanie kolędników misyjnych. W naszej parafii liturgia rozesłania miała miejsce podczas Mszy św. o godz. 9.00. Błogosławieństwa dzieciom i młodzieży udzielił ks. biskup Stanisław Salaterski. Kolędnicy przygotowali liturgię, przedstawili krótką scenkę nawiązującą tematycznie do hasła tegorocznej kolędy misyjnej „Ma toto ti amolenge – usłysz płacz dzieci”, otrzymali błogosławieństwo i zostali rozesłani do „dzielenia się wiarą” i zbierania funduszy na cele misyjne po terenie naszej parafii.

Zebranymi ofiarami młodzi kolędnicy zapewnią wsparcie projektom  humanitarnym w Republice Środkowoafrykańskiej, Kamerunie, Boliwii, Kazachstanie, Republice Konga oraz Indii w ramach funduszu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Pieniądze będą przeznaczone na edukację dzieci, ich dożywianie, rozbudowę szkół i leczenie najmłodszych z ciężkim niedożywieniem.

Dziękujemy wszystkim dzieciom i młodzieży za trud kolędowania. Rodzicom tych dzieci za pomoc i wsparcie w przygotowaniach i samej akcji. Serdecznie dziękujemy także wszystkim parafianom, którzy otworzyli drzwi swoich domów i serc przed kolędnikami.

 

 

 

DSC 0823

 

 

DSC 0790

 

 

 

 

 

Zakończenie roku jubileuszowego

Dnia 26 grudnia, drugi dzień świąt Bożego Narodzenia na Mszy św. o godz. 11.00 odbyło się uroczyste zakończenie roku jubileuszowego kościoła parafii i miejscowości. Aktu zawierzenia  parafii dokonał ks. bp Stanisław Salaterski.

TVL 8728

TVL 8737