Podziękowania dla księdza Jerzego Kawika

Tymowa 05.08.2018

Drogi Księże Proboszczu

Losem kapłana jest pracować tam, gdzie zostanie posłany. Jedenaście lat temu posłano Cię Księże Proboszczu do naszej parafii pod wezwanie Mikołaja Bpa w Tymowej, bo tutaj Jezus potrzebował Cię do realizacji swojej misji. Czas jednak pobytu uznał za zakończony. Wyznaczył Księdzu nowe role i powierzył nowe zadania. Nam, godząc się z wolą Pana, pozostało podsumować minione lata.

Jedenaście lat to długi czas. Nie sposób objąć pamięcią tego, co w tym czasie się wydarzyło. Zgodni jesteśmy, że nie był to czas stracony. Były owocny w nowe inicjatywy dla rozwoju duchowego i wizerunkowej przemiany parafii.

Jako wyraz naszej wdzięczności za lata pracy wśród nas chcemy Księdzu podarować obraz naszego parafialnego kościoła. Bo kościół tymowski był przedmiotem szczególnej troski i wkładał Ksiądz serce i siły w budowanie wspólnoty skupionej wokół wiary w Chrystusa, ale również świątyni – miejsca naszych spotkań. Nie był ksiądz zarządcą, który tylko wyznacza role i podejmuje decyzje, ale zadomowiony, był autentycznie zainteresowany losem parafian.

Dla naszych dzieci byłeś Księże katechetą, który skutecznie i wytrwałe uczył prawd wiary. Pozyskałeś sporą grupę liturgicznej służby ołtarza. Niosłeś wsparcie chorym, kiedy odwiedzałeś ich w z sakramentami. Uczestniczyłeś w radosnych wydarzeniach rodzin naszej parafii i w tych smutnych, kiedy trzeba było wesprzeć pocieszyć, okazać współczucie. Znałeś wszystkie rodziny, bo rokrocznie gościłeś w naszych domach z wizytą duszpasterską. Równie wielką troskę przejawiałeś o nasz kościół i jego otoczenie. Podjąłeś wiele starań, które zaowocowały tym, że nasza świątynia jest perełką architektoniczną na małopolskim szlaku.

Przychodzimy, aby powiedzieć– dziękujemy. I chociaż słowo to mieści tyle treści zdaje się nie wystarczać by wyrazić naszą wdzięczność. Niech zatem Bóg wynagrodzi Księdzu za każdy gest dobroci, niech darzy długim i dobrym zdrowiem. A tam, gdzie Ksiądz zostanie posłany znajdzie grunt do owocnej pracy, a wokół siebie spotka życzliwych ludzi. Niech będzie Ksiądz jak świeca, która sama się wypala, ale stale innym przyświeca.

TVL 9252

Informacja na temat danych osobowych

Wszystkie dane osobowe zamieszczone na stronie internetowej parafii są umieszczone wyłącznie za zgodą osób zainteresowanych lub umieszczone są na podstawie prawa.

Historia naszego kościoła

Nasz kościół znalazł się na Otwartym Szlaku Architektury Drewnianej. Od 15 czerwca do 30 września, w wyznaczonych dniach i godzinach, na turystów czeka przewodnik p. Elżbieta Pachel.

Godziny otwarcia w sezonie letnim:

• czwartek od godz. 9.00 do 18.00
  • piątek od godz. 9.00 do 18.00
  • sobota od godz. 9.00 do 18.00
  • niedziela od godz. 12.00 do 17.00
  •  (przerwa w godz. od 13.00 do 13.30 z wyjątkiem niedzieli)

Tymowska parafia powstała w XIII wieku. Pierwszy kościół miał być tu konsekrowany w 1277r. Prawdopodobnie podczas najazdu szwedzkiego w XVII wieku spłonął.

Obecny drewniany kościół został wybudowany i poświęcony w 1764 roku. Kościół ma konstrukcję zrębową i jest szalowany.

W 1913 roku kościół przedłużono o ok. 7 m oraz wykonano polichromię ścienną i sufitową. Dach pierwotnie kryty był gontem później eternitem, a obecnie blachą miedzianą.

Ołtarz główny i dwa boczne barokowe pochodzą z II połowy XVIII wieku. W ołtarzu głównym widnieje obraz patrona kościoła – św. Mikołaja. Po prawej stronie w prezbiterium ołtarz św. Anny Samotrzeć (mamy Najświętszej Maryi Panny) z obrazem świętej wraz z Maryją i małym Jezusem.

Po lewej stronie ołtarz Matki Bożej Bolesnej, której wizerunek zasłaniany jest powszednio obrazem Serca Pana Jezusa. Wyżej obraz Jezusa Bolesnego opatrzony datą 1768.

W nawie bocznej ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej w stylu klasycystycznym z końca XIX wieku.

W ołtarzu umieszczona kopia jasnogórskie ikony. Wyżej obraz Przemienienia Pańskiego.

Rokokowa ambona z wizerunkami czterech Ewangelistów wraz z atrybutami

postać Jezusa. Na zaplecku jest obraz św. Jana Chrzciciela opatrzony datą 1766.

Barokowa chrzciciela w formie kamiennego kielicha z drewnianą pokrywą w kształcie korony. W jej wnętrzu umieszczona rzeźbiarska kompozycja chrztu Chrystusa w Jordanie. Na ozdobionej belce tęczowej umieszczona jest grupa Ukrzyżowania: Jezusa na krzyżu, Maryja i św. Jan.

Późnobarokowe organy dziesięciogłosowe piszczałkowe. Chór wraz z parapetem oraz prospekt organowy należą do rokowych elementów wystroju

z II połowy XVII w.

Obok ołtarza M.B. Częstochowskiej umieszczony jest feretron z obrazem Trójcy Świętej (Pietas Domini) i św. Eustachego.

Na zewnątrz wzdłuż ścian otwarte soboty (sobótki) wsparte na profilowanych słupach z zastrzałami, a między nimi dwułucza ze zwisami.

Nad wejściem głównym w szczytowej ścianie figura Jezusa Zbawiciela. Nad nawą główną barokowa wieżyczka z sygnaturką. Murowana dzwonnica obok kościoła wzniesiona w 1913 r. Posiada trzy dzwony ufundowane przez parafian w latach dwudziestych XX w.

Wycieczka LSO i SKC do Zatoru

IMG 20180625 180010

W poniedziałek 25 czerwca 2018 r. chłopcy należący do Liturgicznej Służby Ołtarza oraz wolontariusze Szkolnego Koła Caritas udali się na wycieczkę do Energylandii w Zatorze. Łącznie wraz z opiekunami było 86 osób. Uczestnicy mieli do dyspozycji przeróżne atrakcje: od tych spokojniejszych w Strefie Familijnej, jak np. Monster Attack czy Mars Roller Coaster, po te, które wymagały odwagi i mocnych nerwów, znajdujące się w Strefie Ekstremalnej. Zabawy w Parku Rozrywki dostarczyły wszystkim wielu emocji.

Wyjazd został zorganizowany przez ks. proboszcza w nagrodę za solidną pracę w ciągu roku szkolnego.

IMG 20180625 175854