Historia naszego kościoła

Nasz kościół znalazł się na Otwartym Szlaku Architektury Drewnianej. Od 15 czerwca do 30 września, w wyznaczonych dniach i godzinach, na turystów czeka przewodnik p. Elżbieta Pachel.

Godziny otwarcia w sezonie letnim:

• czwartek od godz. 9.00 do 18.00
  • piątek od godz. 9.00 do 18.00
  • sobota od godz. 9.00 do 18.00
  • niedziela od godz. 12.00 do 17.00
  •  (przerwa w godz. od 13.00 do 13.30 z wyjątkiem niedzieli)

Tymowska parafia powstała w XIII wieku. Pierwszy kościół miał być tu konsekrowany w 1277r. Prawdopodobnie podczas najazdu szwedzkiego w XVII wieku spłonął.

Obecny drewniany kościół został wybudowany i poświęcony w 1764 roku. Kościół ma konstrukcję zrębową i jest szalowany.

W 1913 roku kościół przedłużono o ok. 7 m oraz wykonano polichromię ścienną i sufitową. Dach pierwotnie kryty był gontem później eternitem, a obecnie blachą miedzianą.

Ołtarz główny i dwa boczne barokowe pochodzą z II połowy XVIII wieku. W ołtarzu głównym widnieje obraz patrona kościoła – św. Mikołaja. Po prawej stronie w prezbiterium ołtarz św. Anny Samotrzeć (mamy Najświętszej Maryi Panny) z obrazem świętej wraz z Maryją i małym Jezusem.

Po lewej stronie ołtarz Matki Bożej Bolesnej, której wizerunek zasłaniany jest powszednio obrazem Serca Pana Jezusa. Wyżej obraz Jezusa Bolesnego opatrzony datą 1768.

W nawie bocznej ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej w stylu klasycystycznym z końca XIX wieku.

W ołtarzu umieszczona kopia jasnogórskie ikony. Wyżej obraz Przemienienia Pańskiego.

Rokokowa ambona z wizerunkami czterech Ewangelistów wraz z atrybutami postać Jezusa. Na zaplecku jest obraz św. Jana Chrzciciela opatrzony datą 1766.

Barokowa chrzciciela w formie kamiennego kielicha z drewnianą pokrywą w kształcie korony. W jej wnętrzu umieszczona rzeźbiarska kompozycja chrztu Chrystusa w Jordanie. Na ozdobionej belce tęczowej umieszczona jest grupa Ukrzyżowania: Jezusa na krzyżu, Maryja i św. Jan.

Późnobarokowe organy dziesięciogłosowe piszczałkowe. Chór wraz z parapetem oraz prospekt organowy należą do rokowych elementów wystroju z II połowy XVII w.

Obok ołtarza M.B. Częstochowskiej umieszczony jest feretron z obrazem Trójcy Świętej (Pietas Domini) i św. Eustachego.

Na zewnątrz wzdłuż ścian otwarte soboty (sobótki) wsparte na profilowanych słupach z zastrzałami, a między nimi dwułucza ze zwisami.

Nad wejściem głównym w szczytowej ścianie figura Jezusa Zbawiciela. Nad nawą główną barokowa wieżyczka z sygnaturką. Murowana dzwonnica obok kościoła wzniesiona w 1913 r. Posiada trzy dzwony ufundowane przez parafian w latach dwudziestych XX w.